Skip to content

Daha Kaliteli Bir Yaşam İstiyorsanız...

Hayata karşı tutumunuz nasıl? Günlük rutin dışında hevesinizi mi kaybettiniz? Yoksa hedeflerinizi ve hayallerinizi bir kenara mı attınız?Haydi! Daha kaliteli bir hayat için özgüveninizi geri kazanın ve başarılı olmaktan korkmayın! Dale Carnegie'nin ilkelerinden yola çıkılarak derlenen bu kitap sayesinde, hayatınızı anlamlı ve heyecanlı kılmanın imkansız olmadığını göreceksiniz.

 

‘İnsan Potansiyeli Hareketi’ akımının öncülerinden Dale Carnegie tarafından kaleme alınan “Daha Kaliteli Bir Yaşam” kitabı, Carnegie’nin ilkeleri üzerinden giderek iş hayatımızda başarıyı yakalamanın yollarını; cesaret, motivasyon, özgüven, olumlu düşünmek ana başlıkları üzerinden gösteriyor. Günümüzde pek çoğumuzun işinden memnun olmadığı, işten arda kalan zamanında ise kendini tatmin eden uğraşları olmadığı bir gerçek... Carnegie'ye göre her insan hayatındaki tekdüze gidişe son diyebilir; hayata bakışını değiştirerek kaderine yön verebilir.

Carnegie’ye göre kişinin öncelikle özgüvenini oluşturması gerekiyor. Yazara göre, kendinizi olduğunuz gibi kabullenip, geçmiş başarısızlıklarınızdan ziyade başarılarınıza odaklanabilirseniz yeniden özgüveninizi kazanabilir ve etrafınızı çevreleyen mutsuzluk çemberini kırabilirsiniz. Kitabın heves başlıklı ikinci bölümünde yazar; kişinin kendini heyecanlandıracak bir hedef belirlemesini dolayısıyla bu hedefe giden yolda sürekli bir heves içinde olacağını vurguluyor. Belirlediğiniz amaca ulaşmak için ise düşüncelerinizi kontrol edebilmenin önemine değinen yazar; tereddüt, şüphe gibi olumsuz düşünceleri silerek başarı şansınızı yükseltebileceğinizi söylüyor. Elbette sadece olumlu düşünmek hedeflere ulaşabilmek için yeterli değil... Carnegie’ye göre öncelikle başarılı olacağınıza inancınız tam olmalı, kendinize ölçülebilir ve makul ara hedefler belirlemeli, bu hedeflere ulaştıkça yenileri ile ilerlemelisiniz. Hayatınıza esneklik katmalısınız, içinde bulunduğunuz koşullar değişebilir, hedefleriniz hükümsüz kalabilir. Bu durumda mantık çerçevesinde yeni bir amaca yönelmelisiniz.

Kitapta ayrıca, bireylerin nasıl olumlu bir imaj yaratabileceği de ele alınıyor. Dış görünüş, duruş, olumlu düşünce gibi her birimizin aklına gelen basit ama imajımızı etkileyecek ipuçları veriyor. Motivasyon için kitabın önerisi yine sizsizin! Kişi kendi motivasyonunu yaratabilmeli, kendisi ile rekabet halinde olmalı, hatalarından ders çıkartmayı bilerek ilerlemeli, alternatif çözümler üretebilmeli...

Bakış açınızı değiştirebilecek püf noktalarının yer aldığı “Daha Kaliteli Bir Yaşam” kitabı ile yeni başlangıçlar yapabileceğiniz bir yıl dileriz...

Geri
ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri